Naujienų archyvas

Didelė tarša kietosiomis dalelėmis opi tema Europos Sąjungoje.

2022 12 16

Didelė tarša kietosiomis dalelėmis tebėra opi tema Europos Sąjungoje.

Tyrimų duomenimis, 2020 m. Europos Sąjungoje dėl didelių ore esančių kietųjų dalelių kiekių mirė apie 240 000 žmonių. Tokius rezultatus rodo neseniai paskelbta Europos aplinkos agentūros (EAA) ataskaita.

Ore sklandantys teršalai žmonėms ypač pavojingi miestuose ir tankiai gyvenamuose regionuose. Kalbant skaičiais – 96 procentus visų miestų gyventojų veikia tarša smulkiomis kietosiomis dalelėmis, kuri viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) orientacinius rodiklius, t. y. penkis mikrogramus vienam kubiniam metrui.

Plaučių vėžys, širdies ligos ir insultai

Oro tarša kietosiomis dalelėmis – vis dar didžiausias pavojus sveikatai, kurį kelia mūsų aplinka. Tai reiškia, kad žalingos dalelės tapo viena pagrindinių ligų bei ankstyvos mirties priežasčių. Širdies ligos ir išeminis insultas – dažniausios mirties priežastys; nuo jų beveik neatsilieka plaučių vėžys bei kitos plaučių ligos.

Pasak Aplinkos apsaugos agentūros, nustatyta ne tik apie 240 000 ankstyvos mirties dėl kietųjų dalelių poveikio atvejų, bet ir apie 24 000 susirgimų dėl apatiniame atmosferos sluoksnyje susikaupusio ozono (O3) bei 49 000 mirties dėl nuolatinio užterštumo azoto dioksidu (NO2) poveikio atvejų.

Kovos su pandemija priemonės pagerino orą

Visgi yra ir gerų žinių: ES nuo 2005 m. iki 2020 m. ankstyvos mirties dėl kietųjų dalelių poveikio atvejų skaičius sumažėjo 45 proc. Jei ši tendencija išliktų, ES galėtų pasiekti tikslą – iki 2030 m. ankstyvos mirties dėl kietųjų dalelių poveikio atvejų skaičių sumažinti 55 proc. Tokį tikslą Europos Komisija išsikėlė, remdamasi vadinamuoju žaliuoju kursu – European Green Deal.

Tačiau minėtą rezultatą šiek tiek iškreipė kovos su koronavirusu priemonės. 2020 m. pandemijos stabdymo priemonės daugelyje šalių turėjo įtakos kenksmingų medžiagų emisijoms, kitaip tariant, pagerino oro kokybę. EAA tvirtina: „Azoto dioksido koncentracijos rodikliai kuriam laikui nukrito – tai tiesioginė sumažėjusio kelių eismo Covid-19 karantino laikotarpiu pasekmė“. Taigi, nurimti dar negalime.

Beje, žymiai sumažinti žalingų medžiagų kiekį ore – bent jau uždarose patalpose – padeda oro valymo įrenginys su inovatyvia filtrų sistema. Susidomėjote? Tada kreipkitės tiesiai į mus el. paštu: info@eastcon.com

 


0001_pollution-magnitogorsk-russia-peter-essick_1671195475-8e169c45a1876f6dd1affccecaa2f0df.jpg